Levent Mah. Tutya Sok. No: 4, 34330, İST.
+90 850 255 62 26 / +90 541 970 15 62

Terleme için Botoks

Aşırı Terleme İçin Botoks

Hiperhidroz Nedir?

Günlük kozmetik tedavi rutininde botulinum toksin enjeksiyonu (Botoks) kırışıklık tedavisinde kullanılır. Ancak yüz gençleştirici etkisinin yanı sıra Botoks aynı zamanda aşırı terleme (Hiperhidroz) tedavisi için de kullanılmaktadır.

Botulinum toksini, özellikle oksijen yetersizliği altında çok hızlı bir şekilde çoğalan bakteriler tarafından salgılanan oldukça etkili bir nörotoksindir. Bu bakterilerin salgıladığı toksinler, sinir iletiminin kaslara ulaşmasını engeller. Bu sayede kaslar atıl hale gelir.

Bu tedavi çok küçük dozlarda uzun yıllardır tıpta çeşitli hastalıklarda ve gerilmiş kasları gevşetmek için kullanılmaktadır.

Koltuk Altı Terlemesine Çözüm: Botoks

Botulinum toksini, nörotoksinler olarak adlandırılan sinir toksinleri grubuna girmektedir. Bu nörotoksinlerin kökenleri çeşitli Clostridium botulinum bakteri türlerindendir.

Botulinum toksini sinir uyarılarını etkiler yani uyarımın sinir hücrelerinden kaslara iletilmesi engellenir.

Botoks bir iletici (nörotransmiter) olarak asetilkolin kullananarak periferik sinir uçlarına bağlanır. Asetilkolin aynı zamanda ter bezlerinin aktive eden taşıyıcı maddedir. Botulinum toksin enjekte edilerek iletiler bloke edilir ve böylece ter bezlerindeki salgıyı azaltır.

Terleme için Botox

Koltuk Altı Terlemesi ve Aşırı Terleme Tedavisi

Botulinum toksini, deriye santimetre kare oranında aralıklarla enjekte edilir. Bu nedenle tüm vücudu kapsayan bir tedavi değildir. Diğer yandan, terleme belirli bir alanda (fokal hiperhidroz) bölgesel olarak sınırlı ise botulinum toksini tedavisi uygundur.

Botoks aksiller hiperhidroz (koltuk altı terlemesi) için başarılı bir tedavidir. Ortalama olarak her koltuk altına 10 ila 20 kez nörotoksin enjekte edilir.

Düzgün bir dağılımı sağlamak ve tüm ter bezini etkileyebilmek için özel bir test yapılır ve sonucun ardından tüm bölgeyi tedavi etmek için enjekte edilecek noktalar belirlenir. Enjeksiyonların ağrısını azaltmak için tedavi edilecek olan bölge anestetik etkisi olan bir krem ile uyuşturulur.

El Terlemesi, Ayak Terlemesi ve Baş Terlemesi

Botulinum toksin tedavisi, el terlemesi, ayak terlemesi ve baş terlemesi gibi diğer hiperhidroz durumlarında da başarıyla gerçekleştirilebilir.

Bu bölgeler sinir uçlarının birbirine çok yakın olması sebebiyle koltuk altından daha hassastır. Bu nedenle bölgesel anestezi önerilmektedir.

Botoks İle Aşırı Terleme Tedavisi

Yaklaşık 1 saat süren aşırı terleme için botoks tedavisi hem kadınlar hem erkekler için uygulanabilir. Tedavi sonrası hafif kızarıklık ve şişlikler oluşabilir ama bu kişinin tedaviden hemen sonra günlük rutinine dönmesine engel değildir.

Etki tedaviden hemen sonra ortaya çıkmaz. İlk etkileri 2 gün sonra görülmeye başlar ve aşırı terleme yaklaşık 1 – 2 hafta sonra belirgin bir şekilde azalır. Etkisini 8-9 ay sürdüren botoks ile aşırı terleme tedavisi arzu edildiği kadar tekrarlanabilir.

Menüye dön

mcan-estetik-randevu-al
avatar
  Abone Ol  
Bildir
WhatsApp chat